Thumb Jackpot Heifer Champion

 

SUPREME CHAMPION HEIFER

Year Exhibitor County
2001 Sarah Williams Lapeer
2002 Annie Novotney Lapeer
2003 Bradley McNary Lapeer
2004 Annie Novotney Lapeer
2005 Austin Green Lapeer
2006 Tommy Wilczinski Macomb
2007 Kira Wilczynski Macomb
2008 Mitchell Goheen Sanilac
2009 Melissa Erdman
2010 Justin Ruggles Tuscola
2011 Justin Ruggles Tuscola
2012 Clay Daily Tuscola
2013 Alex Albrecht Lapeer
2014 Brooke Rupprecht Tuscola
2015 Claudia Albrecht Lapeer
2016 Katie Romzek Sanilac
2017 Logan Kosinski Lapeer

 

RESERVE CHAMPION HEIFER

Year Exhibitor County
2001 Chelsea Ruggles Tuscola
2002 Marty Kasperski Macomb
2003 Jay Parr Lapeer
2004 Chelsea Ruggles Tuscola
2005 Ryan Green Lapeer
2006 Molly Harmon Lapeer
2007 Hayley Albrecht Lapeer
2008 Kira Wilczynksi Macomb
2009 MacKenzie Delong Tuscola
2010 Felicia Marcath Macomb
2011 Quentin Andrews Lapeer
2012 Hayley Albrecht Lapeer
2013 Hayley Albrecht Lapeer
2014 Morgan Klosowski Huron
2015 Josie Kane Lapeer
2016 Amanda Kosal Sanilac
2017 Logan Kosinski Lapeer

THIRD OVERALL CHAMPION HEIFER

Year Exhibitor County
2015 Dalaney Bates Huron
2016 Danielle Wood-Sedden Tuscola
2017 Heather Berry Sanilac

ANGUS

Year Exhibitor County
1999 Grand Jessica Scrimger Lapeer
Reserve Danielle Kallis Lapeer
2000 Grand Jessica Scrimger Lapeer
Reserve Mike Shaffer Lapeer
2001 Grand Tim Brown St. Clair
Reserve Wren Schroeder Sanilac
2002 Grand Wren Schroeder Sanilac
Reserve Matt Swain Lapeer
2003 Grand Mitchell Goheen Sanilac
Reserve Wren Schroeder Sanilac
2004 Grand Chelsea Ruggles Tuscola
Reserve Wren Schroeder Sanilac
2005 Grand Mitchell Goheen Sanilac
Reserve Wren Schroeder Sanilac
2006 Grand Benjamin Goheen Sanilac
Reserve Wren Schroeder Sanilac
2007 Grand Wren Schroeder Sanilac
Reserve Justin Ruggles Tuscola
2008 Grand Mitchell Goheen Sanilac
Reserve Benjamin Goheen Sanilac
2009 Grand Austin Shivers St. Clair
Reserve Corey Pagel Sanilac
2010 Grand Justin Ruggles Tuscola
Reserve Jordan Wilczynski Macomb
2011 Grand Justin Ruggles Tuscola
Reserve Justin Ruggles Tuscola
2012 Grand Hailey McNees Lapeer
2014 Grand Amanda Kosal Sanilac
Reserve Danielle Wood-Seddon Tuscola
2015 Grand Danielle Wood-Seddon Tuscola
Reserve Amanda Kosal Sanilac
2016 Grand Katie Romzek Sanilac
Reserve Dalaney Bates Huron
2017 Grand-AORB Logan Kosinski Lapeer

CHARLOIS

Year Exhibitor County
2012 Grand Cassandra King St. Clair
2013 Grand Ryan Rodzos Macomb
2017 Reserve-AORB Haley Albrecht Lapeer

CHIANINA

Year Exhibitor County
1999 Grand Marty Kasperski Macomb
Reserve Jeremy Sharrard Sanilac
2000 Grand Anne Novotney Lapeer
Reserve Elyse Wilcox Lapeer
2001 Grand Ben Warren Lapeer
Reserve Brady Rupprecht Tuscola
2002 Grand Marty Kasperski Macomb
Reserve Bradley McNary Lapeer
2003 Grand Bradley McNary Lapeer
Reserve Brandi Rupprecht Tuscola
2004 Grand E.J. Radelt Lapeer
Reserve Austin Green Lapeer
2005 Grand Jay Parr Lapeer
2006 Grand Bradley McNary Macomb
Reserve Kevin Czostowski St. Clair
2007 Grand Shilo Kraft
Reserve Chad Patterson St. Clair
2008 Grand Kylie Bates Huron
Reserve Bradley McNary Macomb
2009 Grand Quinn Daily Tuscola
Reserve Brandi Rupprecht Tuscola
2010 Grand Felicia Marcath St. Clair
Reserve Bradley McNary Macomb
2011 Grand Brooke Rupprecht Tuscola
Reserve Laryssa Bates Huron
2012 Grand Clay Daily Tuscola
Reserve Tyler Eldridge St. Clair
2013 Grand Amanda Kosal Sanilac
Reserve Laryssa Bates Huron
2014 Grand Brooke Rupprecht Tuscola
Reserve Bobby Steely Sanilac
2015 Grand Danielle Wood-Seddon Tuscola
Reserve Hayley Albrecht Lapeer
2016 Grand Brandi Flynn Sanilac
Reserve Victoria Pratt Macomb
2017 Grand Calen Shivers St. Clair
Reserve Hunter Phillips Lapeer

HEREFORD

Year Exhibitor County
2000 Grand Ashley Kuschel Macomb
Reserve Meagan Prusinksi Sanilac
2001 Grand Curt Novotney Lapeer
Reserve Amanda Dixon Lapeer
2002 Grand Ashley Kuschel Macomb
Reserve Jordan Heiber Macomb
2003 Grand Meagan Prusinski Sanilac
Reserve Terrance Moten Macomb
2004 Grand Annie Novotney Lapeer
Reserve KaiLynn VanDeWater St. Clair
2005 Grand KaiLynn VanDeWater St. Clair
2006 Grand KaiLynn VanDeWater St. Clair
Reserve Jacob VanDeWater St. Clair
2008 Grand Jake Demiglio Macomb
Reserve KaiLynn VanDeWater St. Clair
2009 Grand Katherine Bruning Oakland
2014 Grand Jacob Noll Sanilac
Reserve Rebecca Pratt Macomb
2015 Grand-AORB Josie Kane Lapeer
2016 Reserve-AORB Alex Albrecht Lapeer
2017 Grand Josie Kane Lapeer
Reserve Mason Taormina Lapeer

LIMOUSIN

Year Exhibitor County
2001 Grand Melissa Sweeney Huron
Reserve Lanae Mahaffy Sanilac
2002 Grand Chelsi Greenman Lapeer
Reserve Lanae Mahaffy Sanilac
2003 Grand Chelsi Greenman Lapeer
2004 Grand Chelsi Greenman Lapeer

MAINE-ANJOU

Year Exhibitor County
1999 Grand James Wiliams Lapeer
Reserve Steve Eldridge St. Clair
2000 Grand Jill Sharrard Sanilac
Reserve Jill Sharrard Sanilac
2001 Grand Mike Shaffer Lapeer
Reserve Brad Hale St. Clair
2002 Grand Sarah Williams Lapeer
Reserve Brad Hale Sanilac
2003 Grand Brad Hale Sanilac
2004 Grand Justin Ruggles Tuscola
Reserve Brady Rupprecht Tuscola
2005 Grand Brady Rupprecht Tuscola
Reserve Brandi Rupprecht Tuscola
2006 Grand Bradley McNary Macomb
2007 Grand Bradley McNary Macomb
Reserve Brooke Rupprecht Tuscola
2008 Grand Kevin Czostowski St. Clair
Reserve Hayley Albrecht Lapeer
2009 Grand Ej Radett
Reserve Quentin Andrews Lapeer
2010 Grand Brady Rupprecht Tuscola
Reserve Kyle Ruggles Tuscola
2011 Grand Quentin Andrews Lapeer
Reserve Kyle Ruggles Tuscola
2012 Grand Danielle Wood-Reddon Tuscola
Reserve Tyler Eldridge St. Clair
2014 Grand Marissa Jackson Sanilac
Reserve Kennedy Gollin Tuscola
2015 Grand David Kasperski Macomb
Reserve Rilynn Lindsay Lapeer
2016 Grand Brynn Polega Huron
Reserve Ryan Mason Tuscola

MAINETAINER

Year Exhibitor County
2013 Grand Keeley Holbrook Sanilac
Reserve Danielle Wood-Seddon Tuscola
2014 Grand Brooke Rupprecht Tuscola
Reserve Hayley Albrecht Lapeer
2015 Grand Quentin Andrews Lapeer
Reserve Aaron Kavanagh Macomb
2016 Grand Hayley Albrecht Lapeer
Reserve Logan Kosinski Lapeer
2017 Grand Kyle Ruggles Tuscola
Reserve Brandi Flynn Sanilac

SHORTHORN

Year Exhibitor County
1999 Grand Andy Depcinski Huron
Reserve Steve Depcinski Huron
2000 Grand Tim Rader Huron
Reserve Stephen Tessmer Lapeer
2001 Grand Brade Hale St. Clair
Reserve Stephen Tessmer Lapeer
2002 Grand Annie Novotney Lapeer
Reserve Ralph Weyer Lapeer
2003 Grand Bradley McNary Lapeer
Reserve Ashley Omara Sanilac
2004 Grand E.J. Radelt Lapeer
Reserve Stephen Tessmer Lapeer
2005 Grand E.J. Radelt Lapeer
Reserve Heather Bohm Macomb
2006 Grand Nathan Andrews Sanilac
Reserve Ashley O’Mara Sanilac
2007 Grand Hayley Albrecht Lapeer
Reserve Nathan Andrews Sanilac
2008 Grand Hailey Sharrard Sanilac
Reserve Quinnlin Daily Tuscola
2009 Grand Hayley Albrecht Lapeer
Reserve Morgan McKay Oakland
2010 Grand Hayley Albrecht Lapeer
Reserve Hayley Albrecth Lapeer
2011 Grand Tara Wilson Oakland
Reserve Quinnlin Daily Tuscola
2013 Grand Morgan Klosowski Huron
Reserve Cole Romzek Sanilac
2014 Grand Danielle Wood-Seddon Tuscola
Reserve Matthew Rossman Macomb
2016 Grand Danielle Wood-Seddon Tuscola
Reserve Danielle Wood-Seddon Tuscola
2017 Grand Heather Berry Sanilac
Reserve Danielle Wood-Seddon Tuscola

SHORTHORN PLUS

Year Exhibitor County
2013 Grand Cole Romzek Sanilac
2015 Grand Alex Albrecht Lapeer
Reserve Kennedy Gollin Tuscola
2017 Grand Heather Berry Sanilac
Reserve Juleigh VanCamp Sanilac

SIMMENTAL

Year Exhibitor County
2000 Grand Amie Furca Lapeer
Reserve Jackie Qualman Lapeer
2001 Grand Paul Miller Macomb
2002 Grand Mathew Swain Lapeer
Reserve Paul Miller Macomb
2003 Grand Jordan Hieber Huron
Reserve Keith Abend Sanilac
2004 Grand Paul Miller Macomb
2005 Grand Ryan Green Lapeer
Reserve Jordan Hieber Huron
2006 Grand Tommy Wilczynski Macomb
Reserve Jordon Hieber Huron
2007 Grand Kira Wilczynski Macomb
Reserve Jordan Hieber Huron
2008 Grand Kira Wilczynski Macomb
Reserve Nathan Andrews Tuscola
2009 Grand Nathan Andrews Tuscola
2010 Grand Austin Ostentoski Tuscola
Reserve Laryssa Bates Huron
2011 Grand Nathan Andrews Tuscola
2012 Grand Hayley Albrecht Lapeer
Reserve Claudia Albrecht Lapeer
2013 Grand Hayley Albrecht Lapeer
Reserve Cassandra King St. Clair
2014 Grand Kennedy Gollin Tuscola
2015 Reserve-AORB Kimberly Schultz Sanilac
2016 Grand Hayley Albrecht Lapeer
Reserve Katie Newton Lapeer
2017 Grand Heather Berry Sanilac
Reserve Juleigh VanCamp Sanilac

SIMSOLUTIONS

Year Exhibitor County
2015 Grand Claudia Albrecht Lapeer
Reserve Hayley Albrecht Lapeer
2016 Grand-AORB Amanda Kosal Sanilac
2017 Grand Dalaney Bates Huron
Reserve Aaron Kavanagh Macomb

COMMERCIAL HEIFER

Year Exhibitor County
1999 Grand Chris McCrea Huron
Reserve Sarah Sweeney Tuscola
2000 Grand Will Mullins Lapeer
Reserve Travis Tanton Sanilac
2001 Grand Sarah Williams Lapeer
Reserve Chelsea Ruggles Tuscola
2002 Grand Brandi Ruppercht Tuscola
Reserve Marty Kasperski Macomb
2003 Grand Jay Parr Lapeer
Reserve Matt Swaine Lapeer
2004 Grand Bradley McNary Lapeer
Reserve Brad Hale Sanilac
2005 Grand Keith Abend Sanilac
Reserve Greg Harmon Lapeer
2006 Grand Molly Harmon Lapeer
Reserve Adam Osentoski Tuscola
2007 Grand Keith Abend Sanilac
Reserve Jordan Wilczynski Macomb
2008 Grand Brock Welshans Sanilac
Reserve Bradley McNary Macomb
2009 Grand Melissa Erdman
Reserve Mackenzie Delong Tuscola
2010 Grand Quentin Andrews Lapeer
Reserve Brennan Burch St. Clair
2011 Grand Quentin Andrews Lapeer
Reserve Quentin Andrews Lapeer
2012 Grand Chad Patterson St. Clair
Reserve Joaquin Ibarra Sanilac
2013 Grand Alex Albrecht Lapeer
Reserve Tyler Eldridge St. Clair
2014 Grand Morgan Klosowski Huron
Reserve Alex Albrecht Lapeer
2015 Grand Dalaney Bates Huron
Reserve Claudia Albrecht Lapeer
2016 Grand Kyle Ruggles Tuscola
Reserve Andrew Schapman Lapeer
2017 Grand Logan Kosinski Lapeer
Reserve Ty Goodwin Lapeer